Stínicí technika v programu Nová Zelená úsporám
Od 19. září 2023 mohou zájemci získat dotace z programu Nová zelená úsporám také na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení, a to za nových podmínek.
S uspokojením můžeme konstatovat, že na změně podmínek v souvislosti se stínicí technikou se rozhodující měrou zasloužil Svaz podnikatelů ve stínicí technice.
Hlavní změny NZÚ se týkají navýšení některých jednotkových dotací a rozlišení nabídky pro různé skupiny žadatelů. „Zásadní je také zjednodušení administrace žádostí,” uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že program nově nabízí možnost čerpání finančních prostředků zálohově, a to v případě komplexnějších renovací.
Spolu se zateplením podpoří rezort životního prostředí také instalaci venkovní stínicí techniky, jež ve výsledku přinese ještě větší energetické úspory. „Mohou to být jak předokenní žaluzie, rolety či slunolamy. Vhodně zvolená technika má tepelně izolační schopnosti, v zimním období zabraňuje únikům tepla a šetří náklady na vytápění, v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly, a tím přirozeně zlepšuje vnitřní klima místností,“ vypočítává výhody podporovaného opatření Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Pokud stavebníci zvolí při zateplení domu i venkovní stínicí techniku určenou ke snížení tepelné zátěže, mohou si přijít až na 1.500 Kč na m2 plochy okna.
Podmínkou pro získání dotace na stínicí techniku je zároveň provedení opatření z oblasti zateplení domu. Dotace je poskytována na výrobky venkovní stínicí techniky s pohyblivými prvky, umožňujícími nastavení úrovně zastínění.
Aktuálně tedy podpora na pořízení venkovních stínicích prvků u rodinných domů činí 1.500 Kč/m2, a to bez rozdílu ovládání (manuální, motorické, inteligentní – s automatikou).
Nově je také poskytována podpora na stínění v bytových domech, a to 1.500 Kč/m2 zastíněného okna – také v tomto případě bez rozdílu ovládání.
U bytových domů ve vlastnictví státu nebo obcí dosahuje podpora na venkovní stínicí techniku dokonce částky 2.000 Kč/m2 zastíněné plochy, opět bez rozdílu způsobu ovládání.
Navíc jsou tyto částky v krajích Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém, a v některých dalších menších regionech, navýšeny o 10 % z celkové výše dotace pro žadatele (rodinné domy, SVJ i bytová družstva) z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje a z obcí podporovaných státem. Přehled těchto regionů – viz: https://novazelenausporam.cz/dokument/3440.
Dále jsou poskytovány tzv. kombinační bonusy: 10.000 Kč za každou kombinaci opatření u rodinných domů a 20.000 Kč za každou kombinaci opatření u bytových domů. Tyto bonusy se však nově netýkají stínicí techniky, neboť stínicí technika nyní není samostatným opatřením, ale součástí opatření na zateplení. Aby byl bonus přiznán, muselo by jít o kombinaci např. zateplení + tepelného čerpadla nebo zateplení + fotovoltaiky apod.
Bližší informace o aktuálních podmínkách i bonusech naleznete na: Rodinné domy – Nová zelená úsporám (novazelenausporam.cz), případně https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/standard/, anebo Bytové domy – Nová zelená úsporám (novazelenausporam.cz), případně na https://novazelenausporam.cz/bytove-domy/svj-a-bytova-druzstva/.
DOTAZY K DOTACÍM NA ZATEPLENÍ A STÍNICÍ TECHNIKU
V souvislosti s dotací se postupně vyskytují dotazy, které jsme pro Vás níže připravili včetně odpovědí.
1. Je stínicí technika zahrnuta do programu Nová zelená úsporám light?
Program Nová zelená úsporám Light je určen na vybraná dílčí jednoduchá zateplení na obálce budovy pro nízkopříjmové skupiny obyvatel (důchodci, invalidní důchodci (3. stupeň invalidity), domácnosti pobírající příspěvek na bydlení či příspěvek na dítě). Stínicí technika v něm zahrnuta není. Účelem této podpory je pomoci nízkopříjmovým skupinám obyvatel v boji s vysokými cenami energií se zateplením jejich rodinných domů. Pokud žadatelé mají zájem společně s výměnou oken využít také podpory na stínicí techniku, mají možnost využít programu Nová zelená úsporám.
2. V kalkulačce k podání žádosti údajně není žádné políčko pro uvedení toho, že bude použita stínicí technika. Jak se tedy do žádosti má stínicí technika uvést?
Pro žadatele existují 2 možnosti.
A. Pokud ještě přímo nežádá o podporu, ale chce zjistit orientační výši podpory, použije následující odkaz: https://novazelenausporam.cz/dotacni-kalkulacka. Po zaškrtnutí přičte 25.000 Kč za stínicí techniku bez ohledu na skutečnou plochu instalované stínicí techniky.
B. Pokud již podává žádost, použije odkaz pro příjmový modul: https://zadosti.sfzp.cz/. V tomto případě je nutno se již přihlásit do AIS (systém pro podávání žádostí o dotaci). Do žádosti je potřeba vybrat konkrétní typ zateplení, které bude žadatel provádět. Následně v parametrech a indikátorech projektu vyplní žadatel plochu stínicí techniky.
3. V žádostech o poskytnutí dotace se údajně stále vyskytují požadavky na uvedení kódů výrobků nebo výrobců. Proč je tomu tak, když tyto by už podle našich informací měly být delší dobu irelevantní?
V případě venkovní stínicí techniky se kódy výrobků nepoužívají.
4. Údajně se na webu SFŽP stále vyskytuje registrace dodavatelů. Je vůbec nutné se registrovat, resp. vybírat z možností této registrace?
Na stránkách programu je uveden pouze nepovinný seznam specialistů, který je určen pro žadatele tak, aby si mohli vyhledat dle podporovaného opatření a kraje působnosti potřebného energetického specialistu, projektanta, technický dozor nebo realizační firmu. Seznam je dobrovolný a zaregistrovat se může každý dodavatel, který poskytuje služby související s projekty dotovanými z programu Nová zelená úsporám. Fond nevyžaduje žádné speciální dokumenty či osvědčení.
5. Existuje možnost podpořit stínicí techniku samostatně, a to jak u stávajících staveb, tak u novostaveb?
Podpora venkovní stínicí techniky je možná pouze v kombinaci s oblastí podpory A, tedy se zateplením. Žádat samostatně na ST nelze.
V oblasti podpory B - novostavby - se v případě stínicí techniky jedná o uznatelný způsobilý výdaj, který je zahrnut do celkové výše dotace. Nelze získat dotaci na samotnou venkovní stínicí techniku.
Podpora je fixně stanovena pro RD jako celek, u bytových domů je fixní částka stanovena pro bytovou jednotku.
6. Musí být stínicí prvky zahrnuty v projektové dokumentaci a ve výpočtu?
Dle Závazných pokynů pro žadatele, čl. 7.3.1 - Minimální rozsah projektové dokumentace pro oblast podpory A - ZATEPLENÍ je požadavek na zákres a popis prvků venkovní stínicí techniky tak, aby bylo možné provést kontrolu opatření pro stanovení výše dotace. Projektová dokumentace by tedy měla obsahovat minimálně zákres stínicích výrobků u jednotlivých výplní otvoru, přičemž okótování výplní otvorů by již pro oblast podpory A mělo být standardem. Zpracovatel projektové dokumentace by měl znát, jaké podklady jsou nutné pro podání žádosti o dotaci. Případně je nalezne v Závazných pokynech pro žadatele – viz https://novazelenausporam.cz/?s=závazné+pokyny.
7. Jaký vliv na získání dotace v programu Nová zelená úsporám má použití purenitových podomítkových boxů pro stínicí techniku nebo purenitových podkladových profilů pro okna?
V projektové dokumentaci k žádosti je možno započítat vliv řešení na eliminaci tepelných mostů a vazeb, přičemž záleží na energetickém specialistovi, zda podrobný výpočet provede. Při podrobném výpočtu by měly vycházet příznivější úspory energií a tím by mělo být možné snáze dosáhnout na podporu, popř. dosáhnout vyšší dotace nebo úspory nákladů.
8. Je možné obdržet v rámci programu NZÚ dotaci na zastínění střešních oken?
- Pokud ano, za jakých podmínek? - Je to možné pouze se zateplením domu (což je základní podmínkou pro dotaci na stínění) nebo je to v tomto případě jinak?
- Jak je to v tomto případě s kombinačním bonusem?
Podmínky dotace na zastínění střešních oken jsou kompletně shodné s podmínkami pro zastíněním vertikálních oken, a to včetně bonusů (viz výše).
Akuálními dotazy se průběžně zabýváme a budeme Vás o nich i nadále informovat. Současně uvítáme z Vaší strany podněty, se kterými se setkáte a které by bylo následně dobré do této “kuchařky“ zapracovat.
Děkujeme Vám.
Odborný tým SPST